Znovu a jako poprvé

19. červen 2017 | 17.28 |

 Můj historicky první Barjoží článeček byl o školení na téma: záchrana tonoucího. Rok a půl se s rokem a půl sešel a je tady další článek na stejné téma.

Na rozdíl od posledně, teď jsem si dvouhodinovku v bazénu užila mnohem líp.
Už jen proto, že jsem tentokrát věděla líp, do čeho jdu a krom dalších se mnou absolvovali kurs i Pája s Morousem. Což bylo fajn.  A byla sranda.

Letošní kurs byl i mnohem záživnější, protože se tak trochu předpokládalo, že si loňské základy pamatujeme a tudíž můžeme jet akčněji.
Po krátké rozplavbě (pětadvacítku bazén kraulem tam a zpátky) jsme dostali za úkol vylovit z dvoumetrové hloubky puk, chytit ho mezi zuby a zas šup bazén tam a zpátky záchranářským kraulem. To abysme si uvědomili, že pokud už budeme někoho zachraňovat, na klidné vodě to asi nebude. Že nám ta voda pošplouchá do pusy a bude se nám blbě dejchat. Taky že jo.
A aby nás lektoři ještě víc unavili pro další trénink, čekalo nás šlapání vody. Napřed jen hezky na pohodu, ale pak: "Zvedněte jednu ruku nad hlavu. Ruku dolů. Teď druhou. A teď obě..."
Fuj, to jsem si nalokala. Ale jak jsem se tak rozhlédla okolo sebe, nebyla jsem jediná. Aspoň že tak.
Dál přišlo na řadu házení lana tonoucímu. To byla sranda. Ono totiž trefit se na cíl není úplně sranda, ani v tom klidným bazénu. Takže jsme si občas zachraňovali tonoucího z jiné trojice. Ale co, nebuďme puntíčkáři, vždyť je jedno, čí lano nám pomůže z vody. Ještě jsme si s Pájou na Morouse vymyslely "vláček", jako že nás bude na laně tahat obě. Taky to šlo. 
Když jsme si dostatečně natrénovali vrhání pytlíkem ("Když se netrefíte prvně, přitáhněte si ho zpátky a naplňte ho vodou nebo třeba bahnem. Hlavně ne šutrama, to by nemuselo dobře dopadnout."), pustili jsme se do fyzické zachrany.
To už Pája musela vylézt z bazénu, jak drkotala zubama a my si zbyli s Morousem.

V té chvíli si nás lektoři rozebrali na dvě party k další práci. Úkol pro naší skupinu zněl jasně. V půlce bazénu se z pasivního tonoucího změnit na aktivního a zkusit si svého záchrance přitopit. Taková sviňárnička trošku, když záchranci samozřejmě neměli o tom, co jim máme provést, ani ponětí. Ale v té chvíli nám to "topení" ještě nešlo úplně od srdce, takže nás celkem zvládli. A  role jsme si potom samozřejmě prohodili.
A prohazovali jsme si je znovu a znovu dalších nejmíň půl hodiny.
(Vážně jsem byla ráda, že mám u sebe Morouse. Protože, když mě má někdo topit, jsem radši, když to je někdo, na koho se můžu na 99 % spolehnout, že mě včas vyloví.) 
Ale tahle část byla tak trochu divná. 
Skoro snad i schizofrenní. Jako že - určitě je lepší mít u sebe někoho blízkého, komu věříte, ale zase si toho blízkého, důvěryhodného člověka topíte. Jak říkám, schýza.
Notabene, když jsme dva dny předtím pro změnu s Morousem trénovali poutání a odváděcí chvaty. A nešetřili jsme se, samozřejmě. Ono by to jinak ani nemělo cenu.

 
Nepříjemná byla chvilka, kdy jsem si uvědomila, že se bojím. Ne Morouse, ale to vědomí, že půjdu zase pod vodu mě najednou dost vyděsilo. Ale když jsem se Morousovi přiznala, galantně mi nabídl, že teď si chvilku můžu topit jen jeho, bez střídání. A pak už to zase šlo.

Nejlepší část pro mě byla, stejně jako vloni, závěrečná fáze s vestičkami. Vestičky jsou paráda. Hřejou, nadnášejí, unesou. Mám ráda vestičky. To už je pak luxus, doplavat si pro topílka, chytit si ho pod křídla, zamávat na parťáka na břehu a nechat se táhnout na laně.
Samozřejmě do nás při tom instruktři nezapomněli hustit základní pravidla, jakože ten na břehu MUSÍ VĚDĚT, že skáčete do vody (málem jsem se utopila smíchy, když Morous připomněl zlozvyk jedné kolegyně vykecávat se po telefonu a plasticky předváděl, jak by to asi vypadalo v reálu), vy mu musíte dát znamení k vytáhnutí, až když máte topílka bezpečně připoutanýho (kluci z vedlejší trojice úplně nedávali pozor a hned byli za příklad, protože si Dan málem Tomáše uškrtil na laně) a hlavně  dbát na bezpečnost, bezpečnost, bezpečnost. 

Úplně poslední bonbónek bylo vytažení člověka z hloubky. Nic moc, tedy. Sesunout se do vody (NESKÁKAT!), doplavat si k instruktorovi a bez rozdejchávání se před ním potopit do 2,5 m pro figurínu, vylovit jí a doplavat s ní ke břehu. Na mně byli ještě hodní, asi proto, že jsem šla jako první, takže figurína byla opravdu pod instruktorem. (Drsňákům, co celej kurs machrovali instruktor tu figurínu odkopl kamsi dál, takže měli trošku větší hoňku). I tak jsem měla co dělat, abych úkol splnila. Víte, co je protimluv? Když vás vaše těžká prdel nadnáší. To nepochopíte 

Konec kursu byl věnovaný klasické záchraně na břehu - rozdejchání (utopencům prej v těle koluje neokysličená krev, takže masáž jen tak bez dejchání je na nic - zkrácená poučka), masáž, spolupráce s ostatními.
A pak už jen - díky za pozornost, snad jste se něco naučili a snad to nikdy nebudete potřebovat. A na podzim nashledanou u kurzu záchrany na tekoucí vodě.

Bylo to skvělý a bylo toho dost, večer jsme se s Morousem sešli v práci a pořád jsme ještě byli oba servaní jako koně. 
Ale každopádně jsem účasti nelitovala. Lepší je znát a nepotřebovat, než potřebovat a neznat!

Glo glo glo!
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Znovu a jako poprvé atraktivnistrasilka 19. 06. 2017 - 18:50
RE(2x): Znovu a jako poprvé barjoha 19. 06. 2017 - 19:12
RE(3x): Znovu a jako poprvé atraktivnistrasilka 19. 06. 2017 - 20:38
RE(4x): Znovu a jako poprvé barjoha 19. 06. 2017 - 20:53
RE(4x): Znovu a jako poprvé zlomenymec 19. 06. 2017 - 21:01
RE: Znovu a jako poprvé zlomenymec 19. 06. 2017 - 19:53
RE(2x): Znovu a jako poprvé barjoha 19. 06. 2017 - 20:22
RE(2x): Znovu a jako poprvé atraktivnistrasilka 19. 06. 2017 - 20:26
RE(3x): Znovu a jako poprvé zlomenymec 19. 06. 2017 - 20:46
RE(4x): Znovu a jako poprvé atraktivnistrasilka 19. 06. 2017 - 20:53
RE: Znovu a jako poprvé tlapka 21. 06. 2017 - 22:45
RE(2x): Znovu a jako poprvé barjoha 21. 06. 2017 - 22:57
RE: Znovu a jako poprvé myfantasyworld 25. 06. 2017 - 18:46
RE(2x): Znovu a jako poprvé iva 25. 06. 2017 - 20:04
RE: Znovu a jako poprvé rebarbora 04. 07. 2017 - 20:19
RE(2x): Znovu a jako poprvé barjoha 04. 07. 2017 - 23:37
RE(3x): Znovu a jako poprvé rebarbora 05. 07. 2017 - 18:04
RE(4x): Znovu a jako poprvé barjoha 05. 07. 2017 - 23:28