Inkluze

20. duben 2016 | 21.06 |

 Nemám nic proti inkluzi. Naopak - včleňování hendikepovaných dětí do běžného kolektivu mi přijde jako fajn myšlenka.
Problém je v tom, že nařízená inkluze mi přijde stejně praštěná, jako nařízení: "A teď se budeš kamarádit s Mařenkou od sousedů, protože peče dobrý buchty."
Po takovéhle větě bych na Mařenku vyplázla jazyk, její buchty hodila do koše a na její troubu vzala kladivo, byť by Mařenka byla až donedávna moje nejoblíbenější sousedka, její buchty mi chutnaly a v její troubě si čas od času něco sama upekla. Prostě NE.

Celou dobu mám dojem, že inkluze by se nejlíp inkludovala stylem: "Tak vy začleňujete do svého kolektivu hendikepované děti? Skvěle! Takže naše ministerstvo vám zaplatí asistenty, učební pomůcky a přihodíme ještě nějaké bonusové dotace navíc!!! A vy nezačleňujete? No tak nic, pro vás tu žádný bonusy nemáme."
A bylo by. Tam, kde se snaží a chtějí by ministerstvo pomohlo. Ale neházelo by klacky pod nohy jinde. 

Například já jsem se dozvěděla, že moje dítě, které bylo před třemi lety na základě lékařského doporučení přijato do zdravotní třídy a to ze zdravotních důvodů, nebude smět v dalším školním roce ve stejné škole pokračovat. Důvod? Bylo přijato ze zdravotními, nikoliv psychickými problémy. Takže pa pa, milé dítko, nestojíme o tebe, protože jsi zdravé. 
Když se to dítě dozvědělo, upřímně se rozbrečelo s dotazem, proč ho paní učitelka vyhání. A dalo nám dost práce vysvětlit, že s tím paní učitelka nemá nic společného a samotné se jí to nelíbí. A že samozřejmě pracujeme na tom, aby dítě nemuselo měnit školu a školní kolektiv, na který si zvyklo a v kterém se mu dobře pracuje.

Snad se nám to podaří, jinak nás čeká shánění jiné školy. Vzhledem k tomu, že dítě má celkem problémy se začleněním do cizího kolektivu, mohlo by se do své třídy vrátit s psychickými traumaty hned tak po prvním pololetí v nové škole. Ale pak už by mělo oprávněné doporučení od psychologa a bylo by všechno v pořádku. Jen to dítě by mělo půl roku pakárnu. Ale co, v zájmu inkluze se přece dětem stávají i horší věci, ne?!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře